Prawie jedna piąta Czechów jeszcze nie zdecydowała o tym, na którą z partii odda swój głos 20 października.
Prawie jedna piąta Czechów jeszcze nie zdecydowała o tym, na którą z partii odda swój głos 20 października.
Partia Piratów i Wolność i Demokracja Bezpośrednia mają duże szanse na obecność w czeskiej polityce przez następne cztery lata.
W sondażach wyborczych nie doszło do poważnych zmian. Lider socjaldemokratów Lubomir Zaorálek postanowił wyruszyć w podróż po kraju. Rozpoczęto także kampanię prezydencką.
Więszość sondażowni nie brała pod uwagę w badaniach preferencji wyborczych koalicji KDU-ČSL oraz STAN, zamiast tego badały one poparcie oddzielnie dla każdego z ugrupowań. Czekano do 15 sierpnia, kiedy mija termin zgłaszania kandydatów na listach.
Zdania są podzielone: część dziennikarzy podkreśla solidarność z Polską i wyraża obawy o przyszłość także polskich mediów. Inni zaś zwracają uwagę, że wygrana ANO 2011 bardziej zagraża czeskiej wolności słowa niż polskiemu wymiarowi sprawiedliwości planowane reformy.
"Rzeczpospolita Polska i jej naród są dla nas trwałą i nieodłączną częścią społeczności narodów środkowej i wschodniej Europy, dzielącej przez stulecia wspólny los."
W aktualnych sondażach i rankingach zaufania, prowadzą ci, którzy najwięcej nieprawdy zawarli w swoich wypowiedziach. Sprawdził je portal facktcheckingowy.
W Republice Czeskiej oficjalnie od 2 maja trwa kampania wyborcza. Prowadzona na nowych warunkach. Partie ogranicza przede wszystkim budżet, który jest z góry ustalony przez znowelizowaną ustawę o partiach i ruchach politycznych.
Ruch ANO jako lider przyszłej koalicji może nie mieć prostego zadania formułując jej skład. Pod znakiem zapytania pozostaje przyszłość ludowców w Izbie.
Autorzy projektu zmiany konstytucji liczą na to, że w przyszłości obywatele legalnie posiadający broń, zostaną włączeni do systemu obronnego kraju.
Największym poparciem cieszy się w dalszym ciągu ruch ANO 2011. Spadek odnotowała ponownie ČSSD,. Komuniści już na drugim miejscu.
Premier Sobotka ogłosił swoją rezygnacje z funkcji przewodniczącego socjalnych demokratów. Liczy na to, że jego krok pomoże partii odrobić ostatnie straty poparcia.
O tym, jaki może być skład nowej koalicji po wyborach w październiku i czy będzie to koalicja antyBabiš.
Odwołanie Andreja Babiša z funkcji wicepremiera i ministra finansów na skutek braku wystarczających wyjaśnień w sprawie jednokoronowych obligacji nie przyniosło jego ugrupowaniu znaczącego spadku poparcia.
Kateřina Valachová chce uniknąć tego, by Andrej Babiš odwracał uwagę opinii publicznej od jego problemów, zarzucając socjaldemokratom problemy w resorcie szkolnictwa.
Sojusz między prezydentem a ministrem finansów jest już pewny.
Wpływy były raczej oczywiste, jednak w stanie dymisji rządu nabrały nowego znaczenia, szczególnie że pojawiły się też nagrania.
Pierwszy wywiad, którego udzielił premier Sobotka po ogłoszeniu dymisji.
Premier Sobotka nieoczekiwanie zdecydował o dymisji rządu. Zaskoczył tym samego ministra finansów i głowę państwa.
Minister finansów unika opodatkowania zysków z obligacji, które wyemitowała jego firma. Sobotka grozi dymisją członkowi rządu, który stał się twarzą misji uszczelnienia systemu podatkowego w Republice Czeskiej.