Piraci odchodzą, szef dyplomacji zostaje
Jan Lipavský, minister spraw zagranicznych z Czeskiej Partii Piratów pozostaje na stanowisku. O decyzji poinformował premier Petr Fiala (ODS) po spotkaniu z szefem dyplomacji. Ten złożył swoją dymisję na piśmie, lecz po rozmowie z premierem ją wycofał. Lipavský złożył też rezygnację z członkostwa w partii, do której należał od 2015 r.
Kierownictwo pozostałych partii wchodzących w skład koalicji rządowej, a więc STAN, KDU-ČSL i TOP 09 poparli rozwiązanie, żeby Lipavský pozostał ministrem spraw zagranicznych jako bezpartyjny. O wariancie informował również prezydenta Petra Pavla, który również uznał za właściwy wariant dokończenia mandatu przez ministra jako polityka niezależnego. Sam Lipavský uzależniał pozostanie w rządzie w tym kształcie od zgody pozostałych partnerów w koalicji.
Premier zadowolony
Premier i Lipavský mają podobne poglądy na politykę zagraniczną i stosunki międzynarodowe. Zdaniem Fiali czeska polityka zagraniczna ma wyraźny kształt, jasny kierunek i zdefiniowane wartości. Już wcześniej premier informował, że jest zadowolony z pracy Lipavskiego i drugiego z ministrów, nominowanego przez Partię Piratów Michala Šalmouna. Ten swoją rezygnację złożył także dziś, uzgadniając z Fialą, że odejdzie z rządu w piątek 11 października. Przedstawiciele koalicji zapowiedzieli, że po odejściu Piratów nie będą obsadzać na nowo stanowiska ministra ds. legislacji (bez teki). Jego agenda zostanie objęta przez ministra sprawiedliwości.
Partia niezadowolona
Lipavský zwrócił się także dziś o zakończenie członkostwa w Czeskiej Partii Piratów, której członkiem jest od jesieni 2015 roku. Według jego słów nie zgadzał się z podejściem, jaki partia przyjęła w ostatnich dniach.
Piraci w internetowym głosowaniu, które zakończyło się 30 września wieczorem większością 79 proc. zdecydowali o zerwaniu umowy koalicyjnej i odejściu z rządu. To reakcja na odwołanie ich lidera Ivana Bartoša ze stanowiska wicepremiera ds. cyfryzacji i ministra rozwoju regionalnego.
Nieoczekiwana dymisja
O dymisji Bartoš został poinformowany przez premiera Fialę telefonicznie, po spotkaniu w cztery oczy. Jego przebieg zdaniem Bartoša nie zapowiadał takiego finału. Bartoš po spotkaniu z premierem poinformował nawet media, że jego odejście z ministerstwa nie jest brane pod uwagę. O przyczynach odwołania można przeczytać w poprzednim poście.
Tymczasowo ministerstwem rozwoju regionalnego kieruje minister pracy i spraw społecznych Marian Jurečka z partii chadeckiej (KDU-ČSL). O docelowym obsadzeniu stanowiska po Bartošu Fiala chce zdecydować do końca obecnego tygodnia. Kandydata mają zaproponować Burmistrzowie (STAN) którzy z Piratami tworzyli koalicję PirSTAN przed wyborami parlamentarnymi w 2021 r. i razem weszli do koalicji ze Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL).
W poniedziałek premier Fiala powiedział, że fotel ministra rozwoju regionalnego chce obsadzić jednocześnie z wymianą ministra przemysłu i handlu. Na to stanowisko STAN zaproponował swojego wiceprzewodniczącego Lukáša Vlčka po tym, jak dotychczasowy szef resortu Jozef Síkela (STAN) został komisarzem UE ds. partnerstwa międzynarodowego.
1 października 2024 r., na podstawie ČTK i Denik N; zdjęcie konto X Jana Lipavskiego