Czechy pod wodą

Czechy pod wodą

Sobota 14 września w Czechach upłynęła pod znakiem intensywnych opadów deszczu i ekstremalnych wzrostów poziomu rzek, osiągających stan powodziowy.  

Najgorsza sytuacja panuje obecnie w województwach sąsiadujących z Polską: morawskośląskim i ołomunieckim. Krytyczny poziom rzek przyczynił się do ogłoszenia przez władze tych regionów stanu zagrożenia. Ma on ułatwić zarządzanie sytuacją kryzysową (zakaz wstępu i przemieszania się, szybsze zaopatrzenie szpitali i innych służb, narzucenie obowiązku pracy). W kilku miejscowościach ewakuowano mieszkańców. Stanu nie poprawia nadal padający deszcz. Opady mają potrwać nawet do najbliższego wtorku.

O godzinie 21.00, w 256 miejscach odnotowano co najmniej pierwszy stopień zagrożenia powodziowego. To ponad dwukrotny wzrost w stosunku do danych z godzin porannych. W jednej trzeciej z tych lokalizacji zarejestrowano trzeci, najwyższy stopień zagrożenia powodziowego, oznaczającego powódź.

W regionie morawskośląskim ewakuowano już 3 tys. zagrożonych mieszkańców. W niektórych miejscowościach, np. Brnie i Bohuminie ewakuowano szpitale w obawie, że po zalaniu infrastruktury dojdzie do odcięcia zasilania.

Ewakuacja nawet przez całą noc potrwa w Opawie. Władze miasta zapowiedziały, że ewakuują 10 tys. mieszkańców.

W pomoc zalanym miastom zaangażowano helikopter wojskowy W-3A Sokół, który wieczorem przyleciał do Ostrawy, aby pomóc w akcjach ratowniczych. W gotowości pozostają nurkowie. Władze Ostrawy zwracają uwagę, że jeśli w mieście spotka się fala powodziowa z rzek Odry i Opawy, woda może zalać elektrownię w Třebovicach, która wówczas będzie musiała zostać zamknięta. Większość mieszkańców Ostrawy chwilowo utraciłaby dostęp do ciepłej wody.

Burmistrz Ostrawy Jan Dohnal zaapelował do mieszkańców o przygotowanie się do ewakuacji. Według niego sytuacja nad Odrą jest i będzie krytyczna.

Od godziny 19.00 spółka ČEZ Dystrybucja ogłosiła w 11 powiatach sześciu regionów stan klęski z powodu dużej liczby awarii linii energetycznych spowodowanych warunkami pogodowymi. Dotyczy to Karlowych Warów w województwie karlowarskim, Ústí nad Labem w województwie usteckim, Českolipsku, Jablonecku i Semilsku w województwie libereckim, powiatów Náchod i Trutnov w województwie kralowohradeckim, Šumperk i Jeseník w województwie ołomunieckim oraz Bruntál w regionu morawskośląskim.

ČEZ zarejestrował w swojej sieci 51 tys. gospodarstw domowych pozbawionych prądu i 108 usterek na liniach wysokiego napięcia. Dystrybutor E.ON na południu kraju zgłaszał kolejne 11 tys. klientów pozbawionych prądu i 25 awarii wysokiego napięcia. Linie zostały w większości uszkodzone przez powalone drzewa i gałęzie z powodu silnego wiatru i podmokłego gruntu.

Północno-wschodnie Czechy czeka bezsenna noc, ponieważ spodziewane są w niektórych miejscowościach fale kulminacyjne. Kolejne i w innych miejscach będą przebiegały w niedzielę.

Od 20.00 trwa posiedzenie Centralnego Sztabu Kryzysowego.


14 września 2024 r., źródło ČT24, ČTK, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)

Czechy pod wodą c.d.

Czechy pod wodą c.d.

Czechy szykują się na wielką wodę

Czechy szykują się na wielką wodę