Czeska Partia Piratów ma nowego kapitana

Czeska Partia Piratów ma nowego kapitana

Czeska Partia Piratów ma nowego kapitana. Przewodniczącym został Zdeněk Hřib, były prezydent Pragi. W głosowaniu 9 listopada 2024 r. otrzymał 454 z 866 głosów. Zapowiada reformę partii, która zapewni jej sukces w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Wybory odbyły się po rezygnacji dotychczasowego lidera Ivana Bartoša i jego dymisji z funkcji ministra rozwoju regionalnego.

Nowy szef Piratów zapowiedział, że będzie pracować nad tym, aby Piraci stali się silną liberalnie-centrową partią, która zajmie godne miejsce w Izbie Poselskiej. Jego zdaniem Piraci pokazali, że chcą podążać drogą wyraźnego centrum. Chcą też otwarcia na swoich wyborców.

Obecnie w izbie niższej zasiada czterech posłów w ramienia Partii Piratów, a po porażkach w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego i samorządowych grozi im utrata miejsc w Izbie Poselskiej.

Lider lepszej opozycji

Nowy przewodniczący Piratów, który zajmuje obecnie również stanowisko wiceprezydenta Pragi ds. transportu zapowiedział, że nie zamierza kandydować w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Woli się skupić na roli lidera partii, żeby zapewnić jej sukces na miarę tego z 2017 r., kiedy to Piraci wprowadzili do ław poselskich 22 kandydatów. Hřib nie zamierza też zmieniać stanowiska partii wobec rządu Petra Fiali, „Będziemy tą lepszą opozycją” - potwierdza.

Po dymisji Ivana Bartoša Piraci odeszli z koalicji rządzącej i dołączyli do grona partii opozycyjnych, obok ANO Andreja Babiša i SPD Tomia Okamury.

Premier Petr Fiala pogratulował Piratom wyboru nowego przewodniczącego. Wyraził nadzieję, że szybko znajdą drogę do tego, żeby współpracować w interesie państwa.

Jednym głosem

Zdeněk Hřib objął stery w partii po Ivanie Bartošu, który przewodniczącym partii był ponad 15 lat. Bartoš jako pierwszy pogratulował swojemu następcy wygranej i życzył sukcesów w konsolidacji partii. Na scenie przekazał mu symboliczny ster.

Bartoš wraz z czterema wiceprzewodniczącymi zrezygnował z kierownictwa partii we wrześniu po tym, jak partia poniosła wielką klęskę w wyborach samorządowych. Wtedy też Piraci przeszli do opozycji po tym, jak Bartoša odwołano z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju regionalnego na skutek problemów z cyfryzacją prawa budowlanego.

Zdaniem Hřiba Piraci nie są skłóceni, a demokratyczna dyskusja jest tak samo obecna we wszystkich partiach politycznych. Reforma mechanizmów partyjnych, którą Hřib szykuje, ma zmierzać do „kultywacji partii”, aby na zewnątrz mówiła jednym głosem. Według wewnątrzpartyjnych krytyków reforma zamiast do zjednoczenia zawiedzie ją do centralizacji.

Antychiński kapitan

Zdeněk Hřib z wykształcenia jest lekarzem. W latach 2018-2023 pełnił funkcję prezydenta Pragi. Zasłynął nie tylko tym, że w trakcie jego kadencji rozpoczęta została budowa czwartej linii metra, ale też krytyką ze strony Chin za swoje przyjazne gesty wobec Tajwanu. Tuż po objęciu władzy w stolicy, zwrócił się do władz miasta Pekinu, aby wykreśliły z umowy partnerskiej z Pragą zapis o jedności Chin, uderzający w niezależność Tajwanu. W reakcji na prośbę Czechów, strona chińska wypowiedziała umowę i wycofała się z obietnicy wypożyczenia pandy praskiemu zoo. Ministerstwo spraw zagranicznych Chin skrytykowało Zdeněk Hřiba za pogorszanie stosunków czesko-chińskich i wezwało go do przewartościowania jego polityki wobec Chin.  

W 2020 r. Hřib wraz przewodniczącym czeskiego senatu udał się w głośną podróż na Tajwan. Symbolem przyjaznych stosunków czesko-tajwańskich stały się dwa łuskowce – podarowane praskiemu zoo przez zoo w Tajpej.

Według aktualnego sondażu Median, Partia Piratów może liczyć na 8,5% poparcia, co daje jej czwarte miejsce. Prowadzi niezmiennie od lat opozycyjny ruch ANO z 33%. Rządzącą ODS Petra Fiali popiera o połowę mniej wyborców – 11,5%.


9 listopada 2024 r., na podstawie ČTK, iDNES, Seznam Zprávy, Median

Zdjęcie: FB ZH

Komisja Europejska: Czechy nieskutecznie walczą z segregacją Romskich dzieci w szkołach

Komisja Europejska: Czechy nieskutecznie walczą z segregacją Romskich dzieci w szkołach