Emmanuel Macron w Pradze

We wtorek 5 marca odbyła się oficjalna wizyta prezydenta Francji w Pradze. Podczas spotkania w przedstawicielami czeskich władz Emmanuel Macron zgodził się co do konieczności dalszego wpierania Ukrainy, od dwóch lata stawiającej opór rosyjskiej agresji. Wezwał również do negocjacji w celu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dyskutował też z prezydentem Petrem Pavlem i premierem Petrem Fialą (ODS) także o energetyce jądrowej. Francuska firma EDF konkuruje z południowokoreańskim KHNP w przetargu na budowę bloku w elektrowni jądrowej Dukovany.

Po rozmowach z prezydentem Czech na Zamku Praskim Macron podkreślił, że Rosja nie może zwyciężyć w wojnie na Ukrainie. Jego zdaniem nalezy wspierać naród ukraiński i jego armię tak długo, jak to będzie potrzebne.

Misja szkoleniowa

Petr Pavel powiedział, że jest za poszukiwaniem nowych form pomocy Ukrainie, włącznie z możliwością obecności zagranicznej. Nie oznaczałaby wysyłania jednostek bojowych, ale na przykład szkoleniowców wojskowych. “Pomimo iż Ukraina jest atakowana, nadal pozostaje niepodległym krajem, a gdyby na jej terytorium działała jakaś misja szkoleniowa, nie byłoby to naruszeniem prawa międzynarodowego”, uznał Pavel.

Macron docenił czeską inicjatywę dostarczenia dla Ukrainy amunicji spoza Unii Europejskiej i potwierdził, że Francja się do niej przyłączy. Jego zdaniem Europa przyspieszyłaby swoją produkcję, dodała wszelkie dostępne zasoby, ale potrzeby Ukrainy są takie, że trzeba je przekroczyć. “Musimy przekonać kraje poza Europą, musimy sprostać krótkoterminowym potrzebom Ukrainy w zakresie amunicji”, zaznaczył francuski prezydent podczas wizyty w Pradze.

Strategiczne partnerstwo

Temat Ukrainy został zawarty w czesko-francuskim planie działania strategicznego partnerstwa do 2028 r., który podpisali Macron i Fiala. Oba kraje uznają rosyjską inwazję wojskową na Ukrainie za nielegalną i niesprowokowaną agresję zbrojną. Według dokumentu bezpieczeństwo międzynarodowe w Europie i poza nią jest naruszone szczególnie od początku wojny. “Imperializm rosyjski, asertywne próby Chin podważających międzynarodowy porządek, zagrożenia hybrydowe i szerzenie terroryzmu reprezentują niektóre groźby, którym musimy stawić czoło wspólnie”, głosi czesko-francuska deklaracja.

Dwa państwa na Bliskim Wschodzie

Macron wypowiedział się również na temat trwającego od października ubiegłego roku konfliktu w Strefie Gazy. Stwierdził, że Czechy i Francja w znacznej mierze podzielają poglądy na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jego zdaniem należy kontynuować negocjacje polityczne w celu przyjęcia rozwiązania w oparciu o dwa państwa. Powiedział, że politycy wzywają do przymierza i są zaniepokojeni kryzysem humanitarnym w Strefie Gazy.

Jądro to podstawa

Istotnym tematem wizyty Macrona w Pradze była również energetyka jądrowa. Fiala powiedział, że Czechy i Francja uznają energię jądrową za kluczowe narzędzie bezpieczeństwa energetycznego. Docenił udział francuskiej spółki państwowej EDF w przetargu na budowę nowego bloku w elektrowni atomowej w Dukovanach. Według niego firma poprawia swoją ofertę i wykazuje starania, żeby włączyć do projektu także czeskie firmy.

Po rozmowie z Fialą Macron wziął udział w czesko-francuskim forum jądrowym, podczas którego oświadczył, że czesko-francuskie partnerstwo jest zasadnicze dla rozwoju energetyki jądrowej w całej Europie. Jego zdaniem Francja chce w dalszym ciągu popierać współpracę w tym obszarze.

Tradycyjnie

Macron spotkał się także z uczniami francuskiego liceum w Pradze i z przedstawicielami francuskiej społeczności w Czechach. Razem z Pavlem uczcił również pamięć o ofiarach grudniowej strzelaniny na Uniwersytecie Karola.

Macron ostatni raz odwiedził Czechy w 2022 r. podczas nieformalnego szczytu Rady Europejskiej. Podtrzymuje tradycję wizyt swoich poprzedników. Czechy od 1993 r. były odwiedzane przez wszystkich francuskich prezydentów.


5 marca 2024, na podstawie CTK, zdjęcie: vlada.cz

 

 

Poparcie dla partii politycznych w marcu

Poparcie dla partii politycznych w marcu

“Rozszerzone” partnerstwo zamiast małżeństwa

“Rozszerzone” partnerstwo zamiast małżeństwa