Prawo o dostępie do broni będzie nowelizowane

Prawo o dostępie do broni będzie nowelizowane

Dalszym echem strzelaniny na Uniwersytecie Karola w Pradze 21 grudnia są rządowe plany zaostrzenia prawa regulującego dostęp do broni. Nową wersję ustawy o broni i amunicji Izba Posłów mogłaby procedować na posiedzeniu zaczynającym się już w połowie stycznia.

Poprawki zgłoszone do rządowego projektu, który ma omawiać w tym tygodniu komisja bezpieczeństwa, zostały opracowane jeszcze zanim doszło do strzelaniny na Wydziale Filozofii, w której zginęło 14 osób, a 25 zostało rannych.

Jak podaje Czeska Agencja Prasowa, do najbardziej dyskutowanych zmian należy wprowadzenie obowiązkowych testów psychologicznych dla osób ubiegających się o pozwolenie na broń, na wzór innych państw. Zarówno obecnie obowiązująca ustawa o broni, jak i projekt nowelizacji nie uwzględniają takiego przepisu. Część mediów, powołując się na dokumentację śledztwa twierdzi, że sprawca strzelaniny w przeszłości leczył się psychiatrycznie. Mimo to miał pozwolenie na broń i posiadał jej osiem sztuk, w tym długą. Zdaniem krytyków jednorazowe badanie psychologiczne nie rozwiąże problemu.

Obecnie opinię niezbędną do wydania pozwolenia na broń wydaje lekarz pierwszego kontaktu, ale może on także zwrócić się o opinię do psychologa. Nowe prawo ma jedynie skrócić z dziesięciu do pięciu lat okres regularnej kontroli stanu zdrowia posiadaczy broni lub umożliwić zlecenie takiej kontroli przez policję w dowolnym momencie.

Nowością ma być dostęp lekarzy do centralnego rejestru broni w celu sprawdzenia, czy ich pacjent posiada pozwolenie na broń. Zgodnie z nowym rozporządzeniem lekarz, który stwierdzi, że u pacjenta występuje choroba lub inny stan ograniczający jego sprawność, ma obowiązek bez zbędnej zwłoki zgłosić ten fakt policji. Będzie to miało zastosowanie w przypadku, gdy będzie wiedział, że pacjent posiada pozwolenie na broń.

Nowe prawo ma też dać policji możliwość konfiskowania broni jej właścicielowi, jeśli stwierdzą, że stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa. Sprzedawcy broni będą też zobowiązani zgłaszać policji podejrzane transakcje. Ustawa ma również zaostrzyć postępowanie z niektórymi komponentami broni, w tym magazynkami o dużej pojemności czy półproduktami, które mogą zostać wykorzystane do nielegalnej produkcji broni. Nowe zasady powinny obowiązywać dopiero od 2026 roku ze względu na modernizację centralnego rejestru broni. Prawo zakłada, że w przyszłości to centralny rejestr elektroniczny zastąpi pozwolenia na broń i licencje.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w listopadzie ubiegłego roku pozwolenia na broń w Czechach posiadało ogółem 316 564 osób, co stanowi roczny wzrost o około 2500 osób. Liczba zarejestrowanej broni przekroczyła milion. Przed rokiem w Czechach było 308 990 posiadaczy pozwolenia na broń i 933 432 zarejestrowanych sztuk broni.


 10 stycznia 2024 r., na podstawie CTK, zdjęcie: COLT CZ GROUP

Seria demonstracji w sprawie ofiar przemocy seksualnej

Seria demonstracji w sprawie ofiar przemocy seksualnej

Echo grudniowej strzelaniny w Pradze: kłopoty ministra pracy

Echo grudniowej strzelaniny w Pradze: kłopoty ministra pracy