Poparcie dla partii politycznych w lutym
Gdyby wybory do Izby Poselskiej odbyły się w styczniu tego roku, ruch ANO wygrałby je z poparciem 31,5 proc. głosów. Na drugim miejscu byliby Piraci z 13 proc., a na trzecim ODS z 12 proc. Tak prezentują się opublikowane wczoraj wyniki modelu wyborczego agencji Median. Według nich do Izby dostałoby się sześć partii i ruchów politycznych, a więc o jedną mniej niż miało to miejsce po wyborach w 2021 r.
W porównaniu z poprzednim modelem, wynik ruchu ANO pogorszył się o trzy punkty procentowe, a ODS straciła jeden punkt. Według Median drugie miejsce Piratów wynika prawdopodobnie z ich wyższego poparcia wśród wyborców głosujących w 2024 r. po raz pierwszy (pokolenia Y i Z) w połączeniu z ogólnie niższą frekwencją wyborczą, spowodowaną głownie przez byłych wyborców koalicji Spolu (ODS, chadecy i TOP 09). Te czynniki są także przyczyną niewielkiej utraty ANO, na co wpływa także przejście części wyborców z najsilniejszego ruchu opozycyjnego do komunistów (KSČM).
Czwartą najsilniejszą partią w wyborach byłaby antyunijna i ksenofobiczna SPD Tomia Okamury z 10,5 proc. głosów. Piąte miejsce zajęliby Burmistrzowie (STAN), na których oddałoby głos siedem procent wyborców. TOP 09 również dostałaby się do Izby Poselskiej z zyskiem na poziomie 5,5 proc.
Partie obecnej koalicji rządowej mają poparcie łącznie 40,5 proc. potencjalnych wyborców. Według modelu w Izbie Poselskiej obsadziłyby one 94 mandaty. Zyski nie uwzględniają jednak ewentualnego przedwyborczego koalicji. Według Median posłowie ANO mieliby w izbie niższej parlamentu 79 mandatów, a SPD 27 mandatów.
Komuniści, na których według modelu głosowałoby 4,5 proc. badanych, prawdopodobnie znaleźliby się poniżej pięcioprocentowego progu niezbędnego do wejścia do Izby Poselskiej. Na drugim miejscu pod kreską znajduje się Socjaldemokracja (SOCDEM) z czterema procentami. Ugrupowania Przysięga, antysystemowa PRO 2022 i chadecy dostałyby o jeden punkt procentowy mniej.
Wykres 1. Poparcie dla partii politycznych wg modelu Median, 20.02.2024 r., opracowanie własne
Jak podaje Median, chęć udziału z głosowaniu spadła od grudnia o cztery punkty procentowe do 64,5 procent. Z pewnością w wyborach wzięłoby udział 51 proc. respondentów, kolejne 13,5 proc. rozważa wzięcie udziału w głosowanie.
Agencja Median zbierała dane do modelu wyborów od 15 stycznia do 1 lutego br. W badaniu wzięło udział 1019 respondentów w wieku 18 lat i więcej. Błąd statystyczny wynosi plus minus 1,5 punktu procentowego w przypadku mniejszych partii do plus minus trzy punkty procentowe w przypadku partii najsilniejszych.
21 lutego 2024 r., na podstawie Median i ČTK; zdjęcie główne - źródło: Flicr