Okamura ma największy potencjał w Ostrawie. Frekwencja w największych miastach poniżej 50 proc.
Okamura ma największy potencjał w Ostrawie. Frekwencja w największych miastach poniżej 50 proc.
Interwencja w 1968 r. dokonała się „bez wiedzy prezydenta republiki, przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, premiera, czy pierwszego sekretarza KC KPCz”.
Exposé Andreja Babiša było jednym z najdłuższych programowych wystąpień w historii rządów Republiki Czeskiej. Nie wszyscy posłowie koalicji głosowali za wotum zaufania. Przed budynkiem Izby odbywał się też protest przeciwko rządowi popieranemu przez posłów partii komunistycznej.
Do Izby Poselskiej w maju weszłoby już tylko siedem ugrupowań.
Miloš Zeman popiera Polskę w sporze o wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej i chce ściślejszej współpracy w ramach V4. Zaprosił prezydenta Dudę do pałacu w Lanach. Nie wspomniał o sprawie Trójmorza.
Według Czechów Miloš Zeman jest prezydentem, który ma lepszy kontakt z obywatelami niż Václav Havel. Gorzej jednak reprezentuje kraj za granicą.
Oficjalne stanowisko Republiki Czeskiej jest jasne, różni się jednak od opinii prezydenta Zemana.
Oprócz socjaldemokratów i SPD, poparciem rządu mniejszościowego ANO jest jeszcze zainteresowana partia komunistyczna.
Przewodniczący SPD, Tomio Okamura tłumaczy, że miał gorączkę, kiedy został zapytany o obóz koncentracyjny dla Romów.
Jiří Drahoš najgorszy wynik osiągnął w kraju morawsko-sląskim, z którego się wywodzi.
Andrej Babiš ma ostatnią szansę, by stworzyć rząd większościowy i otrzymać wotum zaufania.
Głosowanie w pierwszej turze wyborów zakończyło się, zgodnie z prognozami, wygraną obecnie urzędującego prezydenta. Drugie miejsce zajął jego największy konkurent, Jíři Drahoš. Zeman zapowiedział, że weźmie udział w debacie telewizyjnej, czego do tej pory konsekwentnie unikał.
Jeden z najnowszych sondażów wskazuje na przewagę Drahoša nad Zemanem w drugiej turze wyborów prezydenckich, które odbędą się w najbliższy weekend, 12 i 13 stycznia.
W rządzie Andreja Babiša zasiądzie pięciu ministrów z ramienia ruchu ANO i dziewięciu bezpartyjnych ekspertów. Na cztarnaście resortów, cztery zostaną obsadzone przez kobiety. Głosowanie nad wotum zaufania odbędzie się po Świętach.
Dla Bohuslava Sobotki koniec tego rządu jest trochę jak upadek z wysokiego konia.
"Może się powtórzyć sytuacja podobna do tej w 1998 r., kiedy rząd Miloša Zemana dostał wotum zaufania na podstawie 73 głosów dzięki temu, że posłowie ODS wyszli z sali."
Możliwości arytmetyczne są duże, ogranicza je na razie retoryka wyborcza partii i ruchów.
Wybory zakończyły się wejściem do izby niższej czeskiego parlamentu aż dziewięciu partii. Z miażdżącą przewagą wygrał ruch ANO. Dużym zaskoczeniem okazał się drugi wynik ODS. Do Izby dostali się też Piraci i SPD Tomia Okamury.